Naciąganie rakietProfesjonalne naciąganie rakiet również naciągami zakupionymi we własnym zakresie.
Udzielanie fachowych porad w zakresie doboru rodzaju oraz siły naciągu. Koszt uzależniony od rodzaju naciągu - najczęściej wynosi 60 zł - naciąg + założenie.

Dla osób początkujących i średnio-grających poleca się naciągi komfortowe - dynamiczne, które pozwolą na uzyskanie większej siły uderzenia oraz rotacji.
Takimi naciągami będą struny wielowłókniste, syntetyczne czy poliestrowe (co-polyestrowe), jednak w przypadku naciągów poliestrowych bardzo ważna jest ich mała średnica.
Tenisiści dobrze grający, którzy szukają większej wytrzymałości oraz kontroli, powinni używać naciągów hybrydowych lub poliestrowych (co-polyestrowych) o większej średnicy (np. minimum 1,25 mm). Zawodnicy lub bardzo dobrze grający amatorzy zazwyczaj szukają wysokiej wytrzymałości, dlatego wybierają naciągi poliestrowe (co-polyestrowe) o dużej średnicy (minimum 1,30 mm).

Jak często wymieniać naciąg w rakiecie tenisowej? Oczywiście jak tylko zużyje się na tyle mocno, że będzie to miało wpływ na jakość naszej gry. Zależy to od tego jak często trenujemy i z jaką intensywnością. Zawodowcy zmieniają naciąg w zasadzie po każdej grze, amator grający do 2 razy w tygodniu może używać naciągu nawet dwa, trzy miesiące.

Na pewno nie należy  doprowadzać do totalnego zużycia naciągu tenisowego i czekać aż pęknie w czasie gry na korcie - tylko wymienić go, zawczasu oddając rakietę w ręce fachowego serwisanta.

Wybierając naciąg warto kierować się swoim stylem gry oraz tym, czego nam brakuje w rakiecie. Na przykład: mamy bardzo precyzyjną ramę, jednak brakuje nam rotacji i dynamiki.
Wtedy warto naciągnąć bardziej elastyczny naciąg, który doda naszej rakiecie więcej siły i komfortu.

Każda struna, niezależnie od rodzaju, pod wpływem wilgoci oraz różnic temperatur traci swoje parametry (naciągi poliestrowe wolniej, wielowłókniste i naturalne szybciej) dlatego warto przechowywać swoje naciągnięte rakiety w torbach z termo-izolacyjnym materiałem (tzw. thermobagach).

 

Po wyborze odpowiedniego naciągu, musimy zdecydować się na wybranie siły z jaką serwis naciągnie nasze rakiety. Każda rama ma sugerowaną siłę naciągania, którą podaje producent, jednak w przypadku rakiet grafitowych możemy ją przekroczyć, nawet do 30 kg, Dokładna dolna granica nie jest ustalona.

Z im większą siłą naciągamy swoje rakiety, tym nasz naciąg będzie bardziej precyzyjny, będzie charakteryzował się większą wytrzymałością i nie będzie się przesuwał. W przypadku niższych sił naciągania, nasza rakieta będzie bardziej dynamiczna i pozwoli nam nadać piłce większą rotację i uzyskać większy komfort z gry, jednak straci na kontroli a struny będą się częściej przesuwać.

Dobór odpowiedniego naciągu i siły naciągania jest tak samo istotny jak wybór odpowiedniej rakiety. Mając dobrze dobrane struny oraz rakiety wykorzystujemy ich możliwości w pełni. Na wybór naciągu ważny wpływ mają parametry rakiety takiej jak: układ strun, wielkość główki, szerokość ramy czy jej  sztywność (RA). Przy małych główkach i gęstym układzie strun zaleca się wybieranie bardziej elastycznych i cieńszych naciągów, które dodadzą naszej rakiecie więcej komfortu i dynamiki .