Kilka porad dla początkujących czyli niepokój pod kontrolą oraz jakie nauki płyną z meczu Aktualności

Wróć do listy artykułów

Każdy tenisista zna z doświadczenia niepokój odczuwany przed grą i w jej trakcie…

O równowadze psychicznej, czyli jak trzymać niepokój pod kontrolą.

Każdy tenisista zna z doświadczenia niepokój odczuwany przed grą i w jej trakcie. Jest to całkowicie naturalne doznanie. Ale o tym, jakim jesteś zawodnikiem, decydować będzie sposób radzenia sobie z ową tremą. Czy czujesz, że w najważniejszych chwilach gry ściska cię w gardle? Podczas meczu takie uczucie zdarza się z różnych powodów, ale dwa główne sprowadzają się do: “Boję się, że wygram” i “Boję się, że przegram”. Obawa związana z wygraną pojawia się wtedy, gdy ma się sporą przewagę. Zamiast grać jak do tej pory – czyli w sposób, który okazał się skuteczny i dzięki któremu jesteśmy bliżej zwycięstwa – wycofujemy się, czekamy, aż to przeciwnik przegra mecz. Obawa związana z przegraną oznacza natomiast, że od samego początku jesteś spięty, nie wykonujesz dobrze uderzeń, grasz niepewnie, defensywnie, nie w swoim stylu. Pamiętaj: to ty masz pozbawić przeciwnika zwycięstwa; to ty masz wyjść na kort i grać jak najlepiej; to ty masz wygrać, a nie przegrać.

Na kort trzeba wyjść dobrze przygotowanym i z wiarą w siebie. Gdy brak tych dwóch rzeczy, istnieje spore prawdopodobieństwo, że będziesz spięty lub że poczujesz ucisk w gardle. Rozwiązanie jest następujące: intensywnie ćwicz uderzenia, by wykonywać je zawsze tak samo, nawet gdy będziesz pod presją. To całkowicie normalne, że będziesz odczuwał napięcie podczas meczu przy wyrównanym wyniku. Musisz wówczas polegać na tym, że twoje ciało dobrze wie i pamięta, jak realizować uderzenia, które zwykle stosujesz, a sam powinieneś się wtedy skoncentrować na stanie swego umysłu. W trudnych sytuacjach mów sam sobie w myślach pozytywne rzeczy, a przy tym bądź cały czas skoncentrowany na piłce i rozgrywaniu danego punktu. Nie czas teraz na wyobrażanie sobie, jak wygrywasz ten mecz; masz się skupić na konkretnym punkcie gry. Czasem przyjdzie ci się zmierzyć z lepszym zawodnikiem. Albo może nawet będziecie tak samo punktowani, lecz twój rywal wykaże się większym doświadczeniem i w decydujących sytuacjach zaczniesz mu ustępować. W takich chwilach przypominaj sobie. że przecież nie masz nic do stracenia. To odsunie od Ciebie presję, a obciąży nią przeciwnika. I zawsze, we wszystkich okolicznościach, musisz myśleć pozytywnie. Staraj się uspokoić wykonaj kilka głębokich wdechów i koncentruj się wyłącznie na zagrywaniu piłki. Nie trać czasu na myślenie, co się stanie, jeżeli przegrasz mecz. Skup się na tym, co jest tu i teraz. Bądź zrelaksowany.

Sedno sprawy, czyli jakie nauki płyną z meczu

Za każdym razem, kiedy wychodzisz na kort, stawiasz czoło nowemu wyzwaniu. Każdy zawodnik inaczej uderza, inaczej podchodzi do gry. Dlatego właśnie na korcie trzeba nie tylko grać, ale też nieustannie myśleć. Gdy dojdzie do takiej – oby rzadko – sytuacji, że faktycznie przegrasz mecz, powinieneś przemyśleć kilka spraw, dzięki czemu będziesz mógł poprawić swoją grę oraz nie popełnisz więcej tych samych błędów. Jeśli w trakcie meczu nie wychodził ci serwis, poćwicz następnego dnia serwowanie z koszem pełnym piłek i przeanalizuj swoje błędy. Jeżeli miałeś kłopoty przy uderzeniach z forhendu, które z reguły nie sprawiają ci problemów, to prawdopodobnie zjadły cię nerwy, przez co nie mogłeś wykonywać ruchów płynnie i nie wykańczałeś odpowiednio uderzeń. A może przeciwnik atakował twoją stronę bekhendową, widząc, że to ona jest twoim słabym punktem? Może przyszedł czas na przećwiczenie passing shotów? Obserwujący twoją grę znajomi powiedzieli ci, że w krytycznych chwilach traciłeś wiele returnów? Zorganizuj kilka treningowych meczów i rozpocznij je od stanu 0:30. Sprawdź, ile gemów uda ci się wygrać przy takim wyniku.
Możliwe wreszcie, że po prostu zostałeś pokonany przez lepszego zawodnika. Taka często bywa prawda, choć większość tenisistów nic chce tego przyjąć do wiadomości. Zaczerpnij głęboko powietrza i pogódź się z tym, że musisz jeszcze potrenować. Ale ciesz się poziomem gry, jaki już osiągnąłeś, i pamiętaj: skoro nie jesteś Pete’em Samprasem, zawsze znajdą się lepsi od ciebie.

Zapamiętaj:

  • Bardzo ważnym elementem meczu jest rozpoznanie stylu gry przeciwnika i umiejętne wykorzystanie na korcie jego słabych stron.
  • Miej świadomość warunków pogodowych i przystosuj do nich sposób gry. Powinieneś na przykład uwzględniać położenie słońca i kierunek wiatru, a także temperaturę oraz wilgotność powietrza.
  • Gra na poszczególnych rodzajach nawierzchni toczy się różnie. Jeśli masz możliwość wybrania kortu z nawierzchnią, która najbardziej ci odpowiada, to z tego skorzystaj.
  • Możesz natrafić na zawodnika, który lubi stosować na korcie psychiczne sztuczki. Bądź świadom tego, co próbuje zrobić, i koncentruj się na grze.
  • W twojej karierze sportowej może przyjść taka chwila, w której poddasz się zdenerwowaniu. Zrozum wówczas powagę sytuacji i tak steruj świadomością, by odzyskać koncentrację, ale i unikać niepotrzebnego spięcia.

Zamów trening już dziś!

Znajdziemy dopasowany do Twojego grafiku zajęć czas i miejsce na trening w naszej szkole. Poświęcimy Ci maksimum uwagi i zaangażowania. Podzielimy się z Tobą doświadczeniem oraz merytoryczną wiedzą.

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu.