Kolagen w sporcie Aktualności

Wróć do listy artykułów

O kolagenie w sporcie mówi się od dawna nie bez powodu. Pomaga utrzymać właściwą strukturę kości, mięśni, stawów i więzadeł…

O kolagenie w sporcie mówi się od dawna nie bez powodu. Pomaga utrzymać właściwą strukturę kości, mięśni, stawów i więzadeł. Jego naturalna produkcja przez organizm spada już od 25 roku życia. Osoby, które intensywnie uprawiają sport, narażone są na przeciążenia i zużywają kolagen jeszcze szybciej.

Sport przynosi niezwykle dużo korzyści. Poprawia ogólny stan zdrowia, zmniejsza ryzyko wystąpienia pewnych chorób, obniża ciśnienie krwi. Pozwala też rozładować stres i negatywne emocje, poprawia funkcjonowanie mózgu. Zdecydowanie poprawia samopoczucie i nastrój. Zdarza się jednak, że treningi są intensywne. Wtedy wzrasta też zapotrzebowanie naszego organizmu na składniki odżywcze i budulcowe. Potrzebna jest szybka i skuteczna regeneracja, ochrona mięśni i stawów. Kolagen ciągle ulega systematycznemu zniszczeniu i wymianie, a proces ten przyśpiesza podczas uprawiania sportu.

Dlaczego sportowcy stosują kolagen?

Kolagen jest naturalnym białkiem tkanki łącznej, bardzo odpornym na rozciąganie. Stanowi do 30% całkowitej masy ludzkiego białka. Jego zadaniem jest łączenie komórek ze sobą. Wchodzi w skład stawów, ścięgien, więzadeł, chrząstek, naczyń krwionośnych, skóry. Nie wszyscy wiedzą, że chroni także organizm przed bakteriami i substancjami toksycznymi poprzez oddziaływanie na błony śluzowe. Sportowcy szczególnie cenią go sobie ze względu na rolę, jaką odgrywa w profilaktyce i leczeniu przeciążeń układu kostno-ruchowego.

Kontuzje są nieodzownym elementem ich życia. Na szczęście dzisiejsza medycyna i wiedza potrafią zminimalizować przykre konsekwencje powstałych przeciążeń i urazów. Między innymi dzięki kolagenowi powrót do pełnej sprawności jest łatwiejszy. Z technicznego punktu widzenia w następstwie kontuzji dochodzi do nadmiernego obciążenia torebki stawowej. To skutkuje niewłaściwym ułożeniem głów kości w panewce stawu. W takiej sytuacji działa się, zwiększając produkcję chrząstki szklistej i pośrednio kolagenu. Wszystko po to, aby staw odzyskał pełną sprawność. W związku z powyższym sportowcy stosują nie tylko dietę sprzyjającą produkcji kolagenu, ale także suplementację kolagenem w okresie rekonwalescencji oraz profilaktycznie. Należy też pamiętać, że białko – w tym kolagen – przyczynia się do wzrostu i sprzyja utrzymaniu masy mięśniowej oraz zdrowych kości. Pozytywny wpływ na stawy i ich regenerację Kolagen to jedno z białek macierzy zewnątrzkomórkowej chrząstki. Tworzy sieć włókien, która stanowi o kształcie chrząstki i odporności na rozciąganie. Choć potencjalne możliwości kolagenu nie zostały do końca odkryte, wiele badań, naukowców i lekarzy potwierdzają zasadność jego stosowania przy bólach stawów. Skuteczność kolagenu w leczeniu pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawów potwierdzono choćby w badaniu klinicznym z randomizacją przeprowadzonym metodą podwójnie ślepej próby. Po 90 dniach kuracji odnotowano obniżenie wszystkich ocenianych parametrów (wg skali WOMAC – która ocenia natężenie bólu, sztywność i ograniczenia czynności stawu – oraz wzrokowej skali analogowa VAS). Terapia kolagenem obniżyła parametry WOMAC o 33%, podczas gdy suplementacja preparatem glukozaminy z chondroidyną – tylko o 14%. Inne badanie wykazało, że 3 miesięczna terapia kolagenem powoduje istotne obniżenie punktacji w skali WOMAC (38% vs placebo 10%) i skali VAS (41 % vs placebo 13%).

Składniki z pożywienia, które wspierają produkcję kolagenu.

Niektóre składniki odżywcze szczególnie przyczyniają się do produkcji kolagenu. W procesie tym niezbędna jest witamina C. Aby proces ten przebiegł prawidłowo i bez zakłóceń, trzeba dostarczyć organizmowi tych składników:

  • Witamina C – znajdziesz ją w cytrusach, kiwi, natce pietruszki, papryce, truskawkach.
  • Prolina – jej duże ilości występują w żelatynie, białkach jaj, mięsie i podrobach, nabiale (szczególnie serach), roślinach strączkowych i ziarnach, szparagach i grzybach.
  • Glicyna – dobrym jej źródłem jest żelatyna, skóra drobiowa i wieprzowa oraz produkty wysokobiałkowe (zwierzęce oraz roślinne).
  • Żelazo – znajdziesz je w wątróbce, wołowinie, żółtku jaja, roślinach strączkowych, produktach zbożowych.
  • Miedź – występuje w nasionach słonecznika, pestkach dyni, wątróbce, roślinach strączkowych, orzechach laskowych, migdałach.

Codzienna dieta powinna być bogata w białko, zawierające komplet aminokwasów niezbędnych do tworzenia nowych białek. Warto pamiętać, że wymiana kolagenu w organizmie odbywa się non-stop. Dlatego należy dbać o prawidłową dietę każdego dnia.

Czego nie lubi kolagen?

Poza naturalnym zużyciem i wymianą kolagenu w organizmie, jego ilość może spaść pod wpływem niszczących czynników, takich jak:

  • stres,
  • cukier rafinowany, zbyt duża ekspozycja na promieniowanie UV,
  • palenie papierosów,
  • niektóre choroby autoimmunologiczne.

Zamów trening już dziś!

Znajdziemy dopasowany do Twojego grafiku zajęć czas i miejsce na trening w naszej szkole. Poświęcimy Ci maksimum uwagi i zaangażowania. Podzielimy się z Tobą doświadczeniem oraz merytoryczną wiedzą.

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu.