Zdolność myślenia o sytuacjach, które się dzieją aktualnie jest kluczem do pełnej koncentracji w meczu…
Tenis dla dzieci: jak wybrać zajęcia?
Jak wybrać lekcje tenisa dla swojego dziecka...
Zdolność myślenia o sytuacjach, które się dzieją aktualnie jest kluczem do pełnej koncentracji w meczu…
Zdolność myślenia o sytuacjach, które się dzieją aktualnie jest kluczem do pełnej koncentracji w meczu, jest to umiejętność ,,nie myślenia o przyszłości albo przeszłości”. Zasadniczo, koncentracja oznacza podporządkowanie się trzem regułom:
Tak więc psychiczny mechanizm koncentracji to:
JESTEM TERAZ TUTAJ: Zawsze, kiedy podczas meczu tracę koncentrację oznacza to, że jest wyciek w jednej albo więcej z trzech jedności. Ważne jest wtedy, by zidentyfikować, gdzie jest ten wyciek.
Uświadomienie sobie, że jest wyciek i szukanie jego przyczyn, jest pierwszym krokiem do odzyskania koncentracji. Drugi krok polega na powrocie: JESTEM TERAZ TUTAJ
Potrzebuję ćwiczyć, by skupić mój umysł na pojedynczym przedmiocie. Cała moja uwaga jest włączona, by skupić ją na tym pojedynczym przedmiocie. Podstawową regułą jest: TYLKO JEDEN PRZEDMIOT.
Są różne rzeczy, na których możesz skupić swoją uwagę podczas meczu:
Kiedy piłka jest w grze:
Między punktami:
Cała uwaga gracza, powinna być w pełni skupiona na tym przedmiocie. Żadna inna świadoma myśl nie powinna być obecna w jego/jej umyśle.
PIĘĆ ĆWICZEŃ POPRAWIAJĄCYCH KONCENTRACJĘ POZA KORTEM TENISOWYM
Weź piłkę tenisową. Umieść ją przed sobą. Patrz na nią poruszając się. Skup na niej całą swoją uwagę. Pozwól jej opanować całą twoją sferę umysłową. Powoli wydłużaj czas ćwiczenia.
Zamknij oczy. Wyobraź sobie na twoim „ekranie umysłowym” piłkę tenisową. Skup się na jej obrazie wirtualnym. Powoli wydłużaj czas ćwiczenia.
Weź metronom. Włącz go. Skup swoją uwagę na jego regularnych uderzeniach. Pozwól rytmowi w pełni opanować twój umysłu. Jeśli jakieś inne myśli przyjdą ci do głowy, pozwól im przejść jak przemijająca chmura.
Wybierz słowo (albo zdanie), najlepiej pozytywne. Powtarzaj je sobie. Staraj się, aby to słowo lub zdanie było cały czas powtarzane w twoich myślach. Powoli wydłużaj czas ćwiczenia.
Wsłuchaj się w swój oddech. Poczuj w płucach powietrze wdychane i wydychane. Pozwól się uśpić tej czynności. Każdy raz, kiedy wdychasz powietrze, wzmacniaj poziom swojej koncentracji. Kiedy wydychasz powietrze, pozbądź się myśli, które je zakłócają. Wdychaj powietrze nosem, a wydychaj ustami.
RELAKSACJA UMYSŁOWA
Siedząc na ławce między gemami, zakryj twarz ręcznikiem i wyreguluj swój oddech techniką wdech na 1-2-3-4-5 i wydech powietrza w tempie słowa S-P-O-K-Ó-J.
Siedząc na ławce między gemami, zakryj twarz ręcznikiem i wyobraź sobie jak powinny wyglądać Twoje uderzenia.
Zastępuj przekonania napinające (np. „chyba przegram” I „nie dam rady” itd.) na takie, które dadzą Ci siłę i motywację do dalszej gry (np. ,,mogę wygrać” I „potrafię wygrać” I „wygram ten mecz” itd.).
RELAKSACJA FIZYCZNA
Połóż się na brzuchu, ugnij nogi w kolanach. Chwyć stopy do tyłu, rozluźnij całe ciało. Wraz z wdechem wykonaj wygięcie w tył i utrzymaj łuk licząc do czterech. Wraz z wydechem powróć do leżenia. Powtórz ćwiczenie 3 razy.
Połóż się w wygodnym dla Ciebie miejscu, zegnij nogi tak, by stopy spoczywały płasko i były rozsunięte na około 30 cm, a pięty znajdowały się blisko pośladków. Wyciągnij ręce wzdłuż tułowia, unieś biodra na wysokość paru centymetrów, przenieś ciężar na głowę, barki i stopy i zacznij lekko kołysać biodrami na boki (barki przylegają do ziemi). Powtórz ćwiczenie 20 razy (po 10 ruchów na każdą ze stron), opuść biodra na podłoże i postaraj się rozluźnić. Jeżeli uczucie towarzyszące rozluźnieniu będzie przyjemne, powtórz całość 5-6 razy.
Znajdziemy dopasowany do Twojego grafiku zajęć czas i miejsce na trening w naszej szkole. Poświęcimy Ci maksimum uwagi i zaangażowania. Podzielimy się z Tobą doświadczeniem oraz merytoryczną wiedzą.