Koncentracja, relaksacja oraz trening mentalny Aktualności

Wróć do listy artykułów

Zdolność myślenia o sytuacjach, które się dzieją aktualnie jest kluczem do pełnej koncentracji w meczu…

Zdolność myślenia o sytuacjach, które się dzieją aktualnie jest kluczem do pełnej koncentracji w meczu, jest to umiejętność ,,nie myślenia o przyszłości albo przeszłości”. Zasadniczo, koncentracja oznacza podporządkowanie się trzem regułom:

 1.  JEDNOŚĆ OSOBY – JESTEM SKONCENTROWANY NA SOBIE (JA)
 2. JEDNOŚĆ MIEJSCA – JESTEM W TYM MIEJSCU (TUTAJ)
 3. JEDNOŚĆ CZASU – JESTEM W TYM CZASIE (TERAZ)

Tak więc psychiczny mechanizm koncentracji to:

 1. JEDNOŚĆ OSOBY: JA – INNI
 2. JEDNOŚĆ MIEJSCA: TUTAJ – GDZIE INDZIEJ
 3. JEDNOŚĆ CZASU: PRZESZŁOŚĆ  – TERAŹNIEJSZOŚĆ – PRZYSZŁOŚĆ

JESTEM TERAZ TUTAJ: Zawsze, kiedy podczas meczu tracę koncentrację oznacza to, że jest wyciek w jednej albo więcej z trzech jedności. Ważne jest wtedy, by zidentyfikować, gdzie jest ten wyciek.

 • Otaczający mnie ludzie zwracają moją uwagę: widzowie, mój przeciwnik, sędzia, gracze na korcie obok, moi rodzice, moi przyjaciele, mój trener, etc.?
 • Moje myśli wędrują do innego miejsca: przyległy kort, mój dom, szkoła, biuro, mój klub, etc.?
 • Myślami wracam do przeszłości (punkt, który właśnie głupio przegrałem) albo rzucam się w przyszłość (następny turniej, w którym zamierzam zagrać, że jeśli teraz przegram, nie zakwalifikuję się)?

Uświadomienie sobie, że jest wyciek i szukanie jego przyczyn, jest pierwszym krokiem do odzyskania koncentracji. Drugi krok polega na powrocie: JESTEM TERAZ TUTAJ

Potrzebuję ćwiczyć, by skupić mój umysł na pojedynczym przedmiocie. Cała moja uwaga jest włączona, by skupić ją na tym pojedynczym przedmiocie. Podstawową regułą jest: TYLKO JEDEN PRZEDMIOT.

Są różne rzeczy, na których możesz skupić swoją uwagę podczas meczu:

Kiedy piłka jest w grze:

 • piłka,
 • dźwięk piłki kiedy się odbija od kortu i kiedy jest uderzana,
 • oddychanie.

Między punktami:

 • struny rakiety,
 • słowo albo zdanie, które ciągle sobie powtarzasz,
 • twoje oddychanie.

Cała uwaga gracza, powinna być w pełni skupiona na tym przedmiocie. Żadna inna świadoma myśl nie powinna być obecna w jego/jej umyśle.


PIĘĆ ĆWICZEŃ POPRAWIAJĄCYCH KONCENTRACJĘ POZA KORTEM TENISOWYM

 • Ćwiczenie 1 (zewnętrzne wzrokowe)

Weź piłkę tenisową. Umieść ją przed sobą. Patrz na nią poruszając się. Skup na niej całą swoją uwagę. Pozwól jej opanować całą twoją sferę umysłową. Powoli wydłużaj czas ćwiczenia.

 • Ćwiczenie 2 (wewnętrzne wzrokowe)

Zamknij oczy. Wyobraź sobie na twoim „ekranie umysłowym” piłkę tenisową. Skup się na jej obrazie wirtualnym. Powoli wydłużaj czas ćwiczenia.

 • Ćwiczenie 3 (zewnętrzne słuchowe)

Weź metronom. Włącz go. Skup swoją uwagę na jego regularnych uderzeniach. Pozwól rytmowi w pełni opanować twój umysłu. Jeśli jakieś inne myśli przyjdą ci do głowy, pozwól im przejść jak przemijająca chmura.

 • Ćwiczenie 4 (wewnętrzne słuchowe)

Wybierz słowo (albo zdanie), najlepiej pozytywne. Powtarzaj je sobie. Staraj się, aby to słowo lub zdanie było cały czas powtarzane w twoich myślach. Powoli wydłużaj czas ćwiczenia.

 • Ćwiczenie 5 (zewnętrzne słuchowe oraz wewnętrzne kinestetyczne)

Wsłuchaj się w swój oddech. Poczuj w płucach powietrze wdychane i wydychane. Pozwól się uśpić tej czynności. Każdy raz, kiedy wdychasz powietrze, wzmacniaj poziom swojej koncentracji. Kiedy wydychasz powietrze, pozbądź się myśli, które je zakłócają. Wdychaj powietrze nosem, a wydychaj ustami.


RELAKSACJA UMYSŁOWA

 • Ćwiczenie 1

Siedząc na ławce między gemami, zakryj twarz ręcznikiem i wyreguluj swój oddech techniką wdech na 1-2-3-4-5 i wydech powietrza w tempie słowa S-P-O-K-Ó-J.

 • Ćwiczenie 2

Siedząc na ławce między gemami, zakryj twarz ręcznikiem i wyobraź sobie jak powinny wyglądać Twoje uderzenia.

 • Ćwiczenie 3

Zastępuj przekonania napinające (np. „chyba przegram” I „nie dam rady” itd.) na takie, które dadzą Ci siłę i motywację do dalszej gry (np. ,,mogę wygrać” I „potrafię wygrać” I „wygram ten mecz” itd.).


RELAKSACJA FIZYCZNA

 • Ćwiczenie 1 – łuk

Połóż się na brzuchu, ugnij nogi w kolanach. Chwyć stopy do tyłu, rozluźnij całe ciało. Wraz z wdechem wykonaj wygięcie w tył i utrzymaj łuk  licząc do czterech. Wraz z wydechem powróć do leżenia. Powtórz ćwiczenie 3 razy.

 • Ćwiczenie 2 – kołysanie hamaka

Połóż się w wygodnym dla Ciebie miejscu, zegnij nogi tak, by stopy spoczywały płasko i były rozsunięte na około 30 cm, a pięty znajdowały się blisko pośladków. Wyciągnij ręce wzdłuż tułowia, unieś biodra na wysokość paru centymetrów, przenieś ciężar na głowę, barki i stopy i zacznij lekko kołysać biodrami na boki (barki przylegają do ziemi). Powtórz ćwiczenie 20 razy (po 10 ruchów na każdą ze stron), opuść biodra na podłoże i postaraj się rozluźnić. Jeżeli uczucie towarzyszące rozluźnieniu będzie przyjemne, powtórz całość 5-6 razy.

Zamów trening już dziś!

Znajdziemy dopasowany do Twojego grafiku zajęć czas i miejsce na trening w naszej szkole. Poświęcimy Ci maksimum uwagi i zaangażowania. Podzielimy się z Tobą doświadczeniem oraz merytoryczną wiedzą.

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu.