Składniki sukcesu Aktualności

Wróć do listy artykułów

Zastanawialiście się kiedyś co bardziej pomoże realizacji własnych celów? Motywacja czy dyscyplina?…

Zastanawialiście się kiedyś co bardziej pomoże realizacji własnych celów? Motywacja czy dyscyplina? Może nastawienie albo zaangażowanie? Odpowiedź jest bardzo prosta – każda z wymienionych rzeczy, wykorzystana w odpowiedni sposób. Bardzo istotne jest, aby zrozumieć czym jest każdy z tych elementów, w jaki sposób możesz je wykorzystać i czy do którejś z tych umiejętności potrzebny jest talent?

 

MOTYWACJA

Jeśli regularnie trenujesz i ciężko pracujesz, to nie brakuje Ci motywacji. Każdy człowiek ma motywację do lepszego życia, zdrowszej diety, większych zarobków, jednak nie każdy realizuje swoje motywy. Ogólnie mówiąc, są to powody, dla których chcemy coś zmienić. Każdy ma swój własny motyw do uprawiania sportu. Odpowiedz na następujące pytania, aby przypomnieć sobie, dlaczego uprawiasz sport:

 1. Dlaczego grasz w tenisa?
 2. Co lubisz/kochasz w grze?
 3. Co lubisz/kochasz w trenowaniu?

ZAANGAŻOWANIE

Jest jakością i ilością czasu poświęconego na realizację swoich marzeń (motywów). Najczęściej spada właśnie nasze zaangażowanie podczas realizacji celów, a nie motywacja. Zaangażowanie może spadać z różnych powodów – nie masz jasno określonych celów oraz planu, nie znasz swoich mocnych stron, nie znasz swoich obszarów do rozwoju. Nie zastanawiasz się, jakie przeszkody stoją na Twojej drodze, jak możesz je obejść i jakimi zasobami dysponujesz (ile masz czasu, kto może Ci pomóc, z jakich urządzeń możesz korzystać). Żeby poprawić jakość zaangażowania, zastanów się nad następującymi pytaniami:

 1. Czy masz jasne cele?
 2. Czy masz konkretny plan?
 3. Czy znasz swoje mocne strony, które pomogą Ci w realizacji planu?
 4. Czy znasz obszary do dalszego rozwoju?
 5. Czy znasz przeszkody, które stoją na Twojej drodze i wiesz, jak je pokonać?

NASTAWIENIE

Ma bardzo ważne zadanie, ponieważ wpływa bezpośrednio na zaangażowanie. Nieodpowiednie nastawienie sprawi, że szybciej odpuścisz i że łatwiej zniechęcisz się do działania. Natomiast odpowiednie nastawienie ułatwi radzenie sobie z niepowodzeniami, zaangażowanie nie będzie spadać. Zastanów się nad pytaniami, które pomogą Ci w odpowiednim nastawieniu:

 1. Czy wierzysz w swoje umiejętności?
 2. Czy wierzysz w swój plan?
 3. Czy pozwalasz sobie na błędy?
 4. Czy uczysz się na własnych błędach?
 5. Czy stale się rozwijasz?
 6. Czy wiesz, na czym się koncentrować?
 7. Czy masz odpowiednie oczekiwania?
 8. Czy dajesz sobie czas na naukę?

DYSCYPLINA

To umiejętność robienia właściwych rzeczy. Niezależnie czy chce Ci się wykonwać pewne zadania, czy nie chce – nie pilnujesz się, nie szukasz dodatkowych powodów, tylko działasz. Na dyscyplinę wpływają wszystkie wymienione wcześniej rzeczy. Jeśli nie wiesz, jakie masz cele lub nie wierzysz w to, że dasz radę je zrealizować i nie masz jasno określonej drogi/planu, nie będziesz miał powodów, aby być zdyscyplinowanym.

Przemyśl sobie wszystkie zagadnienia i spróbuj znaleźć takie obszary, które wymagają, Twoim zdaniem, poprawy. Motywacja, zaangażowanie, nastawienie oraz dyscyplina wpływają na siebie. Czasami o naszym powodzeniu lub niepowodzeniu decydują detale. Może nie masz jasno określonego celu oraz planu jak go zrealizować? Może oczekujesz od siebie za dużo w zbyt krótkim czasie?

Piękne motta działają trochę jak cukier – na krótką chwilę dają “kopa do działania”. Jeśli chcesz naprawdę coś osiągnąć w sporcie lub w życiu, zastanów się nad czym musisz popracować – do tego nie potrzeba talentu, tylko zdrowy rozsądek.

Zamów trening już dziś!

Znajdziemy dopasowany do Twojego grafiku zajęć czas i miejsce na trening w naszej szkole. Poświęcimy Ci maksimum uwagi i zaangażowania. Podzielimy się z Tobą doświadczeniem oraz merytoryczną wiedzą.

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu.